Rata-ajoharjoittelua harjoiteltiin Alastaron moottoriradalla 12.7.2010
Reijo Pennan opastuksella hienossa, ehkä hiukan liiankin kuumassa säässä treenattiin kovasti mutkien ajoa ja jarrutustekniikkaa. Kaikilla tuntui olevan oikein mukavaa ja kaikki kuluttivat jalkatappia ja muita pyörän osia asfalttia vasten.
Oli jälleen oikein mukavaa ja opettavaista olla mukana. Harjoitteluun osallistui 8 maxistia, harmi että aikataulu ei sopinut useammalle sillä tilaa olisi vaikka tuplamäärälle.
Itsellä huomasin ns. kaatumarautojen olevan nimensä mukaiset. Meinasi lurahtaa lusikallinen housuun kun kallistaessa huomasin ja kuulin pyörän nojaavan tukevasti asfalttiin juuri koneen sivuilla olevan "kaatumaraudan" varassa. Onneksi pito ei kuitenkaan lähtenyt mutta raudat kyllä lähtevät. Taitaa olla meikäläisen pyörä niin matala että nuo "kaatumaraudat" ovat pahimmillaan nimensä mukaiset.
Kiitos kaikille osallistujille ja kiitos Reijolle joka taas raahasi paikalle parikin ducatia ja roikkui sitten rataa ympäri mitä ihmeellisimmissä asennoissa, yleensä katse takana tulevaan maxiporukkaan suunnattuna käsien huitoessa opastusta oikeista ajolinjoista.
Rike #337
Viimeksi päivitetty 13.07.2010 00:39
