
Tottitorpan tapahtuma oli jälleen tänäkin vuonna mukava ja onnistunut juttu.
Ensimmäiset osallistujat saapuivat jo perjantaina ja ilta kului paikkoja täsmiessä, iltapalaa napostellessa ja saunoessa.
Juu, olihan siinä perjantai iltana lyhyt Vmaxin huoltoon liittyvä perustekniikkakurssikin vasta-alkajille kun porukalla äherrettiin yhden Vmaxin remmiahtimen painekammioita paikoilleen. Oli meinaan vähän löysällä ja bensa suihkusi suoraan moottorin päälle aika palovaarallisesti. No, saatiin se kuntoon kun otettiin käyttöön oikeat asennustyökalut.
![]()
Vastapäisen talon perhekin kävi perjantai-iltana katsomassa lasten kanssa pyöriä ja ihmettelmässä. Lauantai-aamuna ne yks kaks pakkasi koko porukan autoon ja lähtivät, joku arveli että meinivätköhän Eedeniin viettään viikonloppua. Oliskohan osasyynä ollut se kun aikaamme seuraten aloitimme pihassa kello 10.00 desibelimittaukset.
Varsinainen tapahtuma virallisesti alkoi sitten lauantaina kun yötä torpalla olleet ja sinne aamusella saapuneet hurauttivat Tampereelle Suzukartiin ajamaan sisämikroautoilla. 28 kuskia kaahasi, kiilasi ja kohelsi radalla pää märkänä selvitellen finaaliin pääsijöitä.
![]()
Lopulta A-finaaliin päässeet oli selvillä ja lopullinen kilpailu Vmax Clubin sisämikroautoherruudesta alkoi. Hikisen, vaiherikkaan mutta hienon kisan jälkeen tuloslista oli kolmen parhaan osalta seuraava: 1. sijan nappasi hienolla ajollaan #689 Jouni "Joppe" Törmänen Rovaniemeltä, 2. sijalle tuli #515 Tomi "Toby" Paarmas Veikkolasta, 3. sijalle jotenkin keplotteli #337 Risto "Rike" Syrjä Sastamalasta.
![]()
Pytyt saatiin ja voittaja suihkutteli kuohuviinit niinko isoissakin kisoissa. Finaalin tuloslista kierrosaikoineen löytyy täältä .
Kisan jälkeen siirryttiin Pirkkalan ABC:lle syömään ja hyvät pizzat siellä olikin. Kun tarpeelliset tankkaukset ja kaupassakäynnit oli tehty jatkettiin matkaa takaisin tottitorpalle jossa alkoikin Tottitorpan Kisat. Lajeina oli tikanheitto, puttaus ja Vmax GP. Vmax GP oli siis Saaristorallista tuttu kilpailu jossa #486 Jussi oli
tehnyt ajokeiksi huikean hienot Vmax ajopelit.
![]()
Välissä oli sitten kulkurikahveiden vuoro. Ne nautittiinkin ulkosalla oikein puheiden ja konjakkien kanssa. Samalla tehtiin huikea Kulkuriajo-ennätys, paikalla oli yli neljäkymmentä jäsentä!
Kahveiden jälkeen seurasi huima Vmax GP ja siinä pyöritettiin kapulaa ihan tosissaan ja saatiinhan siinäkin paremmuusjärjestys selville.
Ensimmäisen palkinnon suurimmalla pistemäärällä pokkasi #944 Jukka Nikko, toiseksi tuli #867 Santeri Manninen ja kolmanneksi taisteli #686 Pirkko "Pike" Syrjä.
Kun oli kerran päästy palkintojen jaon alkuun jatkettiin sitä jakamalla pisimmältä tulleen palkinto jonka nappasi #689 Jouni "Joppe" Törmänen Rovaniemeltä, 746 kilometriä!
![]()
Samalla annettiin yllätyspalkintona ensiapulaukku uusimmalle paikalle olevalle jäsenelle joka oli #969 Timo Mylläri Isostakyröstä. Toivottavasti ei mennyt tarpeeseen.
Illan jo pimetessä paikalle saapui vielä yksi maxi joka oli matkalla kohdannut vastoinkäymisiä. Niin oli kiire tottitorpalle että jotenkin Linnatuulen rampissa hojeltui ojaan ja pyörä katon kautta ympäri. Onneksi kuskille ei sattunut mitään ja kuski kun ei olekaan mikään eilisen teeren poika, hurautti takaisin Espooseen ja vaihtoi kulkupeliin kottikärrylisen uusia osia ja hurautti sitten Tottitorpalle. Tuosta tempusta päätettiinkin myöntää erikseen SISU-KULKURI piste koska tuo osoittaa todellista taistelutahtoa. Hyvä Niclas, aika temppu !!
![]()
Sitten ohjelmassa seurasi saunomista, uintia ja sitten herkuteltiin iltapalaa, HotDogeja sekä muita herkkuja. Taidettiin siinä joku tömpsykin ottaa illan pimetessä. Iltaa vietettiin sitten ulkosalla ja grillikatoksen takan lämmössä, jossain kohtaa sitten kaikki siirtyivät nukkumaan ja aamulla reippaana olikin aamupalan ja kotiinlähdön aika. Porukalla purettiin systeemit ja siivoiltiin nurkat ja saateltiin viimeisetkin osallistujat tien päälle.
Ilma oli koko tapahtuman ajan aurinkoinen ja lämmin, sadetta ei saatu kuin muutama tippa yöllä mutta sehän ei tahtia haitannut.
Kaiken kaikkiaan koko tapahtuma oli huikean hieno, SUURI kiitos tästä kuuluu Jussille joka oli nähnyt paljon vaivaa ja aikaa asioiden eteen.
Kiitos myös kaikille muille jotka omalla panoksellanne osallistuitte tapahtuman järjestämiseen! Ilman reipasta talkoohenkeä tällaiset tapahtumat jäisivät toteutumatta.
Rike #337
Kuvia tapahtumasta löytyy täältä.
Viimeksi päivitetty 03.09.2009 10:39